| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanı Hangi Renk Yelek Kullanır?

Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği bölümünden yeni mezun olan adayların İSG C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için Çalışma Bakanlığının açtığı sınavlara girmesi gerekir.

Sınavda başarılı olduktan sonra uzmanlık sertifikasını alarak iş hayatına adım atan İSG uzmanlarının en merak ettiği konuların başında iş güvenliği uzmanı hangi renk yelek kullanır konusu gelir. Bunun belirli bir düzeni olmaması farklı görüşlerin ortaya atılmasına neden olmaktadır.

İş güvenliği uzmanlarının iş elbisesi olarak belirlenen bir renk yoktur. En azından herhangi bir mevzuatta bununla ilgili kesin bir görüş belirtilmemiştir. Bu yüzden tüm sınıflardaki iş güvenliği uzmanları iş elbisesi veya yelek konusunda kesin bir mutabakat içinde değiller.

İş Güvenliği Uzmanları Ne Renk Yelek Giyer?
Şantiye Yelek Renkleri Ve Anlamları
İş Güvenligi Yeleği
Baret Renkleri Mevzuat
İşçi Yelek Renkleri
Mühendis Yelek Renkleri
Mühendis Yeleği Hangi Renk?
İSG Uzmanı Yelek Renkleri

Ancak genel olarak işyerinin rengine uyan İSG uzmanlarının en fazla tercih ettiği renklerin başında sarı veya yeşil tonlardaki yelekler gelmektedir. Kullanılan ve rağbet gören ikinci renk grubu ise turuncu yelek grubudur. Bu biraz da çalışılan sektör ile de ilgili olmaktadır.

Masa başındaki işlerde veya teorik eğitimlerde herhangi bir iş elbisesi söz konusu olmasa bile saha çalışmalarında veya uygulamalı eğitimlerde görsel olarak ve güvenlik nedeniyle yelek giyilmesi herkesin çıkarına uygun olacaktır. İş makinelerinin arasında çevreyle uyumlu giyinerek dolaşmak fark edilmenizi zorlaştırır.

Şantiye yelek renkleri anlamları

İkaz yelekleri olarak da bilinen şantiye yelek renkleri anlamları birbirinden farklıdır. Genelde sarı renk ağırlıklı çalışılması, en kolay fark edilir renklerden biri olmasıdır. Birçok meslek grubunun kullandığı ikaz yelekleri en fazla dikkati trafik polisleri üzerinde çekmektedir.

Özellikle uygulama yapan emniyet mensuplarının üzerinde fark edilmek için sarı renkte ikaz yelekleri reflektörlü olarak bulunmaktadır. Akşam karanlığında fark edilmek için en uygun renk ve tercih reflektörlü sarı yeleklerdir.

Olası kazaları önlemek adına şantiyelerde de yelek kullanılması zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk iş sağlığı ve güvenliği kapsamında İSG uzmanlarının anlattığı kişisel koruyucu donanımlar içerisinde sayıldığı için önemlidir.

İnsan hayatının riske atacak tüm faaliyetlerin önüne geçmek, zorlu iş sahalarında motivasyon kaybı nedeniyle çalışma arkadaşlarını fark edemeyecek durumdaki personelin dikkatini çekmek adına iş güvenliği yeleği giymek hayati şekilde önem taşımaktadır.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Sarı rengin yanı sıra turuncu renk de süregelen iş yaşamında dikkat çekici olduğu için sıkça kullanılan ikaz yeleği renkleri arasında yer alır. Bu iki rengin tercih edilmesinin sebebi karanlıkta ışığa karşı fark edilebilir olmalarıdır. Akşamları fark edilebilmek için ise reflektörlü sarı veya turuncu yelekler kullanılması uygun olmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanlığı Yeleği

Mühendis yeleği hangi renk?

Çalışma hayatında sürekli iş sahalarında olmamalarına rağmen iş takibi için sık sık gitmek durumunda olan mühendislerin kullandığı mühendis yeleği hangi renk olmaktadır. Bu yelekler sarı rengin üzerine çizilmiş reflektörlü beyaz çizgiler, turuncu rengin üzerine çizilmiş reflektörlü beyaz çizgiler ile son zamanlarda bazı sektörlerde kullanılan açık mavi renk üzerine gri reflektörlü renkler olmaktadır.

Mühendis yelekleri çift şeritli olabileceği gibi dört şeritli de olabilmektedir. Mühendislerin kullandığı yelekler gibi yöneticiler için özel imal edilen şeritli yelekler de kullanılmaktadır. Bazı yeleklerin daha da yüksek fark edilebilirlik seviyesi için daha çok reflektörlü şerit veya daha yüksek konstratta renkler tercih edilmektedir.

İş güvenliği uzmanının kullanacağı renkler işin durumuna göre değişebileceği için renk seçimi kurum amiri ile belirlenebilir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanının iş sahalarını kontrol etmek için ziyareti sırasında herhangi bir kaza riskini elemine etmek adına renkli tercihler söz konusu olabilir.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.