| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

Kamu Yönetimi Mezunu İSG Uzmanı Olabilir mi?

İş güvenliği uzmanı olmak isteyen ve C sınıfından başlayarak sırasıyla B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için sınavlara hazırlanacak kişilerin, hangi bölümden mezun oldukları önem arz eder. Çalışma Bakanlığının belirlediği şartlara göre bazı bölümlerin İSG uzmanlığı konusunda avantajı bulunmaktadır. Üniversitelerin istihdam şansı az olan bölümlerinden mezun olan kişiler kendileriyle ilgili olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir mi şeklinde araştırma yapmaktadır.

Kamu Yönetimi Mezunu İş Güvenliği Uzmanı

İSG uzmanlığı alanında kamu yönetimi mezunu iş güvenliği uzmanı olabilir mi sorusunu, bu bölümden mezun olanlar sormaktadır ancak bu mümkün değildir. Kamu yönetimi mezunlarının İSG uzmanı olabilmesi için iş sağlığı ve güvenliği ön linsans veya lisans programlarından mezun olmaları gerekir.

Buna göre kamu yönetimi mezunlarının direkt olarak iş güvenliği uzmanı olma gibi avantajları bulunmamaktadır. Mühendislik ve mimarlık gibi lisans programlarından mezun olan kişilerin bu noktada çok daha avantajlı olduklarını da söylemek mümkündür.

Kamu Yönetimi Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır

İş güvenliği sertifikası nasıl alınır noktasında da yine ilgili bölümlerden mezun olan kişilerin gerekli eğitimleri alması halinde iş güvenlik uzmanı olarak faaliyetlerine devam etmesi de mümkün olmaktadır. Özellikle de iş sağlığı ve güvenliği bölümü başta olmak üzere belirttiğimiz üzere mimarlık, mühendislik gibi bölümlerden mezun olan kişilerin de yine bu gibi eğitim kurslarına katılması, ardından da gerekli sertifika belgesini de alarak istediği biçimde iş güvenliği uzmanı olarak faaliyetlerini sürdürmesi mümkün olabilmektedir. Bu anlamda iş güvenliği sertifikası oldukça önemli bir belge olup bu alanda iş yapacak olan kişilerin de yine katılması gereken eğitim programlarıdır. Bu gibi eğitim programlarına katılarak kişilerin neticede gerekli belgeleri edinmesi ve bu alanda faaliyetlerini sürdürmesi de beklenmektedir.

İş Güvenliği Uzmanları Kamu Yönetimi Mezunu Olabilir mi?

İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları

İş güvenliği uzmanı olma şartları arasında değerlendirilen eğitim sertifikaları ve gerekli bölümlerden mezun olma durumları direkt olarak aranan kriterlerdir. Bu gibi kriterler neticesinde kişilerin iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması ve sahaya inmesi de olası durumlar arasındadır. Özellikle de kariyerini bu alanda sürdürmek isteyen kişilerin gerekli bölümlerden eğitimler alarak başarıyla mezun olması, aynı zamanda da eğitim programlarına katılarak sertifika sahibi olmaları önemli kriterlerdir. Sizler de bu kriterleri gerçekleştirerek uzun vadede hedeflerinizi gerçekleştirebilir, neticesinde de istediğiniz meslek olan iş güvenliği uzmanı mesleğini de elinize alabilirsiniz.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.