İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Geçerli bir meslek arayanların akıllarında olan iş güvenliği uzmanlığı hakkında merak ettiğiniz tüm konuları yazımızın devamında bulabilirsiniz. İş güvenliği uzmanı nasıl olunur? Sorusu başta olmak üzere iş güvenliği uzmanı olmak için gerekli şartlar, eğitim durumu gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktayız. Şimdi sırası ile iş güvenliği uzmanlığı hakkında merak edilenleri irdeleyelim.

is guvenligi uzmani nasil olunur 2018

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Eğer iş güvenliği üzerine çalışmayı düşünüyorsanız, ilk araştıracağınız konulardan biri de iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? Konusudur. Bu soruyu cevaplayarak sizlere bir yol gösterici olmayı hedefledik. İş güvenliği uzmanı olmak istiyorsanız taşımanız gereken mezuniyet şartlarına sahip olmalı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen eğitim kurumlarının hazırlamış olduğu eğitimlere katılarak, Genel Müdürlüğün yaptığı sınavlara katılmak ve bu sınavlarda başarılı olmak durumunda alınan İş Güvenliği Uzmanı Belgesi ile iş güvenliği uzmanı olunmaktadır. İş güvenliği uzmanı olmak için sınavlara yeterli düzeyde hazırlanmaya özen göstermenizi önermekteyiz. Çünkü iki defa sınavı kazanamayanların tekrardan eğitim görmesi öngörülmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Olma Şartları Nelerdir?

Çalışma hayatına iş güvenliği uzmanı olarak devam etmek isteyenlerin bilmesi gereken ve çoğu kişinin de merak ettiği iş güvenliği uzmanı olma şartları nelerdir? Konusu üzerine bilgileri aktaracağız. İşte tüm ayrıntıları ile iş güvenliği uzmanı olma şartları;

  • Mimarlık ve Mühendislik bölümlerinden mezun olmak,
  • Fen Edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden mezun olmak,
  • Teknik öğretmen olmak,
  • İki yıllık iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunu olmak,

Başlıca eğitim şartlarını oluşturmaktadır. Bu bölümlerden herhangi birinden mezun olunması halinde;

  • Çalışma Bakanlığı tarafından verilen eğitimlere katılarak Genel Müdürlüğün uyguladığı sınavlardan 100 üzerinden en az 70 puan alanlar ile ilk sınavda başarılı olamayıp, ikinci hakkını kullanıp geçerli puanı alanlar,

İş güvenliği uzmanı olabilme şartlarını yerine getirmiş olmaktadırlar.

Lise Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi? 

Eğitimin hayatımızdaki öneminin büyük olduğunu söyleyerek konumuza başlayalım. 4+4+4 Sistemli eğitim sistemi ile zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmıştır. Ancak günümüzde halen daha eğitimin önemini kavrayamamış olan insanların eğitimlerini yarıda bıraktıkları da bir gerçektir. Günümüzde birçok meslek için en az mezuniyet şartı Lise olmaktadır. Peki, Lise mezunu iş güvenliği uzmanı olabilir mi? Bu soruya üzülerek cevap vermekteyiz ki minimum iki yıllık eğitim veren üniversitelerin iş güvenliği uzmanlığı bölümünden mezun olmak ve 4 yıllık eğitim veren mühendislik, mimarlık ve teknik öğretmenlik gibi lisans eğitimini tamamlamış olan kişiler iş güvenliği uzmanı olabilmektedirler. 

is guvenligi uzmani nasil olunur kimler yapabilir

İşletme Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi 2019

Günümüzde üniversite eğitimi almış olan kişilerden en az 10 kişiden 7 si İşletme mezunudur. İşletme mezunlarının iş olanakları çeşitli olup, farklı sektörlerde çalışma imkanı bulabilmektedirler. Ancak herkes, hayalindeki mesleği yapamamakta, bazen de farklı bir bölüm daha okuyarak ikinci bir üniversite eğitimi almaktadırlar. İşsizliğin çığ gibi büyüdüğü bu zamanda iş sahibi olmanın kıymetinin bilinmesi gerekmektedir. Nice üniversite mezunu şu an halen daha iş bulma kurumundan gelecek haberleri beklemektedir. Ayrıca kamuya memur olmak isteyen lisans eğitimi almış olan kişiler kamu personeli sınavına girip, başarılı oldukları halde halen daha atama beklemektedirler. Görüldüğü üzere milyonlarca üniversite mezunu bu şekilde işsiz olarak beklemektedir. Akıllara gelen sorulardan birini daha yazımızın bu bölümünde cevaplayamayı uygun buluyoruz. İşletme mezunu iş güvenliği uzmanı olabilir mi 2019 yılında şartlarda bir değişiklik var mı? Malesef ki işletme mezunları bu kapsam dışında kaldığı için iş güvenliği uzmanı olamamaktadırlar. İş güvenliği uzmanı olmak isteniyor ise İşletme Mühendisliği alanından mezun olunması gerekmektedir.

Yorumlar  

+1 #4 İhsan Batıhan 22-09-2020 18:45
Merhaba Evet haklısınız ama şuan isg ile ilgili uygulama mevcuttaki gibidir.
Alıntı
+2 #3 AYLA DÜNDAR 18-09-2020 14:02
EN RASYONEL VE MAKUL UYGULAMA FAKÜLTEDEKİ ALAN EĞİTİMLERİ BRANJLARLA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞINDA GÖREV YAPILACAK SEKTÖRLERİN VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIKLARININ BRANJLAŞTIRILIP UZMANLAŞTIRILMASIDIR. GELİMİŞ ÜLKELERDEKİ GİBİ. İİBF ESKİDEN ALINIYORDU VE ÇOĞU MÜHENDİSLİKTEN ÇOK DAHA FAZLA ALANDA UZMANLIK YAPABİLECEĞİ KESİN, TEKNİK ALANLARDA NASIL Kİ MÜHENDİSLİKLERİN OLMASI DOĞRU İSE
Alıntı
+4 #2 İhsan Batıhan 22-08-2020 07:57
Merhaba, iş güvenliği uzmanı olabilmek için teknik eğitim fakültesi veya mühendislik fakülteleri veya iş güvenliği bölümleri okunması gerekiyor ki ona göre iş güvenliği uzmanlık kurslarına kayıt yapılabilsin.
Alıntı
+4 #1 Oğuzhan 20-08-2020 11:05
Havacılık yonetimi mezunuyum is guvenligi uzmanı olabilir miyim?
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun