| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güveliği Uzmanlığı Sertifika Belgesi Hakkında

İş güvenliği uzmanı olanların bu mesleği icra etmeleri için gerekli olan, iş güvenliği uzmanlığı sertifika belgesi hakkında bir takım bilgileri sizlerle paylaşacağız. Her işte olduğu gibi mesleki yeterlilik belgesi olarak görülen sertifikalar bulunmaktadır. İş güvenliği konusunda çalışma yapabilmek, bu işi meslek olarak sunmak için de bir sertifika alınması gerekmektedir. Sertifikasız iş güvenliği personeli çalıştırılmamaktadır.

Sonuç itibari ile kişi uzmanlığını ispat etmeli ki gerekli çalışmaları layığı ile titizlikle gerçekleştirmelidir. Uzmanlaşmak için alınması gereken eğitimlerin tamamlanması halinde sertifika alma hakkı doğacaktır. Bu sertifikanın nereden alınacağı, sertifikayı veren kurumları ve eğitim veren kurumları ise yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı bir şekilde bulmanız mümkündür.

is guvenligi sertifikasi nereden alinir

İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası Nereden Alınır?

İş güvenliği mesleğini icra etmek isteyen kesimin merak edip araştırdığı konulardan bir tanesi de iş güvenliği uzmanlığı sertifikası nereden alınır? Konusudur. Bu sebeple sizlere yazımızın bu bölümünde sertifika alabileceğiniz yerler hakkında bilgi aktaracağız. Öncelikle belirtmekte yarar görmekteyiz ki öyle her isteyen kişinin hemen alabileceği türden bir sertifika değildir.

Çoğu kesim bu sertifikayı meslek edindirme kurslarında olduğu gibi basit olarak alınabilecek tarzda görmektedir. Ancak belirli bir eğitim seviyesinde olan, mimarlık, mühendislik gibi bölüm mezunları alacakları eğitimlerin karşılığında sınava tabi tutularak istedikleri tehlike sınıfına ilişkin sertifikayı hak kazanmaları halinde belge alabilmektedirler. Aksi taktirde mezuniyet şartını taşıyan kişilerin dahi sınavı geçemedikleri takdirde bu belgeyi alamadıkları gerçeği akıllardan çıkarılmamalıdır. Evet, şimdi sorumuzun cevabını vererek yazımızın bir sonrasi bölümünde merak edilen konulara açıklık getirmeye devam edebiliriz. İş güvenliği uzmanlığı sertifisası bakanlıktan alınmaktadır.

is guvenligi uzmanligi sertifikasi hakkinda

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Veren Kurum (ÇSGB)

İş sağlığı ve güvenliği son yıllarda en fazla istihdam sağlanan yerler arasında yer almaktadır. Bu sebeple de bu mesleğe yönelimler önceki yıllara nazaran daha da artmış durumdadır. İş güvenliği mesleğini icra etmek üzere A Sınıfı, B Sınıfı, C Sınıfı gibi sertifikaların alınması gerekmektedir. Bunun için ise ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak, iş güvenliği eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra sınavlardan yeterli puan almak önemli bir husustur.

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası veren kurum ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'dür.

is guvenligi uzmanligi sertifikasi kiralama

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimlerini Hangi Kurumlar Verebilir?

Hemen her iş kolunda ya da meslekte olduğu gibi iş güvenliği uzmanlığında da eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin eğitimleri tamamlamaları gerekmektedir. Peki, iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini hangi kurumlar verebilir? Bu konuya bir açıklık getirmekte yarar bulunmaktadır. İş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek için, gerekli donanım ve personeli bulunan ayrıca Bakanlık tarafından yetki verilmiş olan kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, Türk Ticaret Kanunu hükümleri kapsamında faaliyette olan şirketler tarafından kurulan ve işletilen yerler eğitim vermeye yetkilidir. İş güvenliği eğitimleri zorunlu olup, teorik ve uygulama olarak iki bölümde gerçekleştirilmektedir.

Eğitimin teorik bölümü 180 saat, uygulama kısmı ise 40 saatten az olmamaktadır. Görüldüğü üzere iş güvenliği uzmanı olmak sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Adeta bir öğrenci gibi ders çalışmak, eğitimlerin hem teori hem de uygulama kısımlarını başarılı bir şekilde tamamlamak gerekmektedir.

Eğitimlerde başarılı olmak ile birlikte düzenlenen sınavlarda da başarılı olmak gerekmektedir ki bu mesleğe başlanabilsin. Her geçen gün birçok sektör iş güvenliği uzmanı aramaktadır. Bu sebeple eğer iş güvenliği uzmanı olma kriterlerini taşıyorsanız, bu mesleğe ilginiz var ise bir an önce harekete geçerek başvurularınızı gerçekleştirip, eğitim almayı ihmal etmemelisiniz. Alacağınız eğitimlerde ne kadar başarılı olursanız bunu sınavlarınıza da taşıyabileceğinizden emin olabilirsiniz.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.