İş Güvenliği Uzmanı İşe Başladığında İlk Olarak Neler Yapmalı?

İş güvenliği uzmanı olmak için uzun bir yoldan geldiniz. İş güvenliği eğitimi alarak sınavda başarılı oldunuz ve Çalışma Bakanlığı tarafından sertifikanız düzenlenerek iş hayatına başladınız. Peki “iş hayatında nasıl başlarsanız öyle gider” diye düşünerek tedirgin olanlardan mısınız yoksa daha sakin ve rahat bir şekilde “nasıl olsa öğrenirim ” düşüncesinde misiniz?

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Hangi düşüncede olursanız olun, ne hissederseniz hissedin, çalışma hayatının en meşakkatli ve değerli meslek gruplarından birinde işe başlıyorsunuz. Bunun bilincinde olarak, yaptıklarınızın insan hayatı ile bire bir ilişkili olduğunu düşünerek,
iş güvenliği uzmanı işe başladığında ilk olarak neler yapmalı konulu yazımızı sonuna kadar okumanızı istiyoruz.

Sertifikasını Yeni Almış İSG Uzmanının Sorumlulukları - General OSGB

İlk olarak mevzuatla ilgili kaynaklarınızı tamamlayın. Yani meslek hayatınız boyunca kullanacağınız tüm kanun, yönetmelik ve genelgeler elinizin altında hazır olsun. İSG-KATİP modülünden işyeri sözleşmeniz imzalandıktan sonra artık siz de bu büyük ailenin bir parçası olacaksınız.

Görevlendirildiğiniz işletmenin ana krokisini kabaca bir çıkarın. Bunu işletmeyi genel olarak gezerek ve notlar alarak yapmanız faydalı olacaktır. Eğer işletmenin birden fazla binası, yemekhanesi, üretimhanesi, tuvaleti vb. birimleri varsa, her yeri incelediğinizden emin olun. Bu geziyi yaparken insanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin. Zira her şey insan ilişkisiyle çözülür.

General OSGB Banner

Bu ziyareti andıran geziden sonra mutlaka daha detaylı notlar alabileceğiniz ve daha geniş zaman ayırabileceğiniz bir gezi daha düzenlemelisiniz. Üstelik bu ikinci incelemede yanınızda işletmeyi temsilen de birileri olmalı. Bu sırada kesinlikle özel politika gerektiren kadın işçi, engelli işçi ve genç işçi olup olmadığını öğrenin.

Sertifikasını Yeni Almış İSG Uzmanının Sorumlulukları

Yapacaklarınız henüz bitmedi. Yapacağını her şeyin aynı zamanda sorumluluğunu olduğu unutmayın. İşyeri gezisinde dikkat edilecek unsurlar, makinelerin yerleşimi, manuel olarak kullanılan alet ve edevatlar, imalatta kullanılan kimyasallar ve hammaddeler, büyük ölçekli forklift, vinç veya kepçe benzeri makinelerin listesi, yangını önleme konusunda bulunan envanterlerdir.

İş Güvenliği Uzmanı İşe Başladığında İlk Olarak Neler Yapmalı?

Elinizde önceden oluşturulmuş bir Check-List olması önemlidir. Bu listede sormanız gereken sorular yer almalı ve cevabını aldığınız soruları işaretlemelisiniz. Böylece hiçbir şeyi atlamamış olursunuz. İşletmede bulunan bütün makinelerin kendi özel yönetmeliklerine uygun olup olmadığını araştırmalısınız.

Makinelerin periyodik bakımlarının uzmanları tarafından yapılıp yapılmadığını ve buna ait olan çizelgenin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu makinelerin nasıl kullanılacağına dair açık bir talimat bulunduruluyor mu bakmanız gerekiyor.

Elbette sıra makine kullanımında koruyucu ekipmanların ve giysilerin kullanılıp kullanılmadığının sorulmasına gelmektedir. Bu çok önemlidir. Çünkü iş yaşamında insanların zarar görmesinin birincil nedenlerinden biri koruyucu ekipmanları kullanmıyor oluşudur. Önem verilmeyen bir kask, 4. Kattan kafanıza düşen bir taşın vereceği zararı minimize edecektir.

Sözleşme İmzalamış İSG Uzmanının Göreve Başlaması

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi veya İşyeri Sağlık Güvenlik Birimi ile sözleşme imzaladıktan sonra kendi işyerinizi tanımak da önemlidir. İş arkadaşlarınızı tanımak, görevlerini bilmek, birlikte çalışacağınız kişilerle iletişim kurmak gerekir.

Sözleşme İmzalamış İSG Uzmanının Göreve Başlaması - General OSGB

İş güvenliği kültürünü oluşturma bir takım çalışması gerektirir. Bu takımda OSGB’de yer alan uzmanlar, işyeri temsilcileri ve çalışanlar hep birlikte çalışır ve başarıya ulaşmak için mücadele eder. Başarı yasal gereklilikleri tamamladıktan sonra herhangi bir iş kazasının ve meslek hastalığının yaşanmamasıdır.

Tüm ekip aynı hedefe doğru kanalize olduğunda başarı da kendiliğinden gelmektedir. İş güvenliğinin her sacayağı önemlidir. Hiçbiri birbirinden bağımsız düşünülemez. İyi bir eğitimin verilmesi uzmanların görevi ise, bu eğitimlerin hakkını vermek de çalışanların sorumluluğudur. Bu nedenler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin en verimli şekilde yürütülmesi, iş güvenliği uzmanının koordinesi ile mümkün olacaktır.

İyi bir İSG Uzmanı Olmak İçin Hangi Becerilere Sahip Olmak Gerekir?

Çalışma hayatının artık vaz geçilmez unsurlarından biri olan iş sağlığı ve güvenliği, profesyonel olarak yürütülmesi gereken hizmetlerden birisidir. Çalışanların sağlığı bir işletmenin en önemli öncelikleri arasında olmalıdır. Bu yüzden hem işletmenin fiziksel güvenliği hem de çalışanlarının sağlığının korunması için deneyimli iş güvenliği uzmanları ile çalışmak artı bir katma değer sağlayacaktır. Bunun için de kendini hem uzmanlık alanında hem de kişisel donanımlar kategorisinde iyi yetiştirmiş uzmanlar daha çok tercih edilmektedir.

İyi bir İSG Uzmanı Olmak İçin Hangi Becerilere Sahip Olmak Gerekir?

Sadece prosedürü yerine getirmek için asla yapılmaması gereken işlerden biri olan iş sağlığı ve güvenliği, her ne kadar dışarıdan öyle algılansa da, önemini, herhangi bir iş kazasında veya meslek hastalığında fazlasıyla hayati olarak hissettirmektedir. Bu nedenle iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak, sınavları başarıyla geçmek ve işletmelerin bu hizmetini üstlenmenin yanı sıra, uzmanların kendine has becerileri de yavaş yavaş sektörde önemli rol oynayacaktır.

General OSGB Banner

İSG Çalışma Alanına Hakimiyet

İyi bir iş güvenliği uzmanı olmanın başlıca ki şartı alanına her yönüyle hakim olmak ve iyi bir iletişim becerisine sahip olmaktır. Alanına hakim olmadan işletmelerin iş güvenliğini yürütmek imkansızdır. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar konusunda yardım almak her yeni başlayan İSG uzmanının reddetmeyeceği şeylerden biri olmalıdır. Deneyimli uzmanlardan fikir almak, OSGB firmalarının yetkilileri ile bu konuda istişarelerde bulunmak, uzmanı, mesleğinde yüceltecektir.

İyi bir İSG Uzmanı Olmak İçin Hangi Vasıflara Sahip Olmak Gerekir?

İletişim Becerisi

Aslında tüm meslek gruplarında var olması gereken kişisel özelliklerden biri olan iletişim becerisi, iş güvenliği uzmanlarının da sahip olması gereken yeterliliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletme yetkilileri ile alanda yapılacaklar ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak, gerekli uyarıları yapmak, yapılacakları net olarak anlatmak ve zorunluğunu benimsetmek önemlidir. Çalışanlara işe güvenliği ile ilgili eğitimleri vermek, sorumluluklarını anlatmak, iş güvenliği hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olduklarını nakşetmek, uzmanların en önemli görevleri arasında olduğu için, iyi bir iletişim becerisi ile bunları harmanlanması, mesleki doyum için de gerekli olmaktadır.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Bilişim Teknolojileri Becerisi

Tüm iş güvenliği uzmanlarının belge oluştururken, görevlendirme yapılırken ve raporlar girilirken temel Office becerilerine sahip olması gerekmektedir. Bilgisayarla yakında uzaktan ilgisi olmayan İSG uzmanının işi bir hayli zordur. Ayrıca düzenli olarak e-mail kutusuna bakması, iletişimin sürdürülmesi sağlamasının önemi Covid-19 döneminde daha önem kazanmıştır. İSG-KATİP modülünü tanıması ve kendisini ilgilendiren kısmıyla kullanabilmesi de olmazsa olmaz şartlardandır.

Ana Dili Kullanma Becerisi

İş güvenliği uzmanlarının Türkçeyi iyi kullanmaları, hem sağlıklı bir iletişim için şart hem de dijital dokümanları hazırlama açısından da elzemdir. Karşıdaki bireye, topluluğa veya resmi kuruma kendisini ve nakletmek istediklerini açık ve anlaşılır bir dille aktarabilmesinin önemi, meslekte faal olarak çalışanların değerini çok iyi bildikleri bir unsurdur.

İSG Çalışma Alanına Hakimiyet

Kriz Yönetimi

İş sağlığı ve güvenliği alanı, her önlem alınsa, her eğitim verilse bile sürprizlere açık bir alandır. Bu sürprizler ne yazık ki tatsız sonuçlara yol açabilmektedir. Böyle durumlara karşı hazırlıklı olmak, ne yapılacağını bilmek, gerekli adımları sakin bir şekilde işyeri temsilcisi, işyeri hekimi ve firma ile birlikte atabilmek, gerçekten de kriz yönetimi becerisine bağlıdır. Bu kişisel bir özellik olarak yerleşebileceği gibi, zamanla tehlikeli sektörlerde çalışarak da kazanılabilir.

Zamanı programlayabilmek

Ülkemizde iş güvenliği alanında yeterli uzmanın olmaması, tüm işlemlerin Bakanlık tarafından yetkilendirilen OSGB’ler aracılığı yürütülmesi yoğunluğa neden olmaktadır. Böyle durumlarda birden fazla işyerinin iş güvenliği hizmetlerini yürütmekle sorumlu İSG uzmanlarının, zamanlarını programlayabilmesi son derece önemlidir. Hangi işyerine ne kadar zaman ayrılacağını, eğitimlerin tarihini, aylık, haftalık ve günlük hedefler şeklinde planlamak, başarıyı da beraberinde getirecektir. Unutulmamalıdır ki; zamanını planlamayı becerenler her şeye yetişebilir, her alanda başarıya ulaşabilir. Zamansızlıktan şikayet edenler, zamanını programlamayı bilmeyenlerdir.

Bu vesileyle tüm İş Güvenliği Uzmanlarımıza kolaylıklar diliyor, sağlıklı bir iş yaşam temennisinde bulunuyoruz.

Çok Tehlikeli Sınıfta Atanmadan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olarak Çalışmak

İş sağlığı ve güvenliği mesleği kapsamında birçok sınıf türü vardır. A, B ve C sınıfları olarak karşımıza çıkan ve çeşitli zorluk seviyelerine göre sınıflandırılan bu tür sınıflarda kişiler deneyimlerine göre çalışmakta ve neticesinde ona göre de maaş almaktadır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Sorumlulukları

Kategorilere göre ayrıldığında C sınıfı daha az tehlikeli olan sınıftır. Buna göre ilk olarak atama işlemi gerçekleştirilen kişilerin C sınıfında olması gerekmekte ve en doğru kararı da bu şekilde verilmesi gerekmektedir. Çünkü az tehlikeli yerlerden başlayarak kazanılan tecrübe ile çok tehlikeli olan A sınıfına yükseltilmesi bu vesileyle gerçekleştirilebilir.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Ne iş Yapar?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

C sınıfı iş güvenliği uzmanı, faaliyetini sürdürdüğü iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği noktasında rehberlik, risk, eğitim incelemesi ve değerlendirmesi yapmakla görevli olan kişilere verilen isimdir. Tüm bu faaliyetler ise 6331 sayılık Kanın çerçevesinde yasal yollarla gerçekleştirilmelidir. C sınıfı iş güvenliği uzmanları yasal düzenlemelere göre sadece az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde hizmet verebilir.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının Sorumlulukları

C sınıfı iş güvenliği uzmanının sorumlulukları da bir hayli fazladır. Buna göre:

  • Çalışanları iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgilendirmek,
  • İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tehlike arz eden ve işverene bildirdiği konular çözüme kavuşmadığı zaman, işverenin bağlı bulunduğu çalışma ve sosyal güvenlik il müdürlüğüne konuyu iletmek,
  • Çalışma ortamını sürekli olarak incelemek,
  • Gerekli görülen tatbikatları organize etmek,
  • İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tehlike arz eden hususları ve eksiklikleri işverene bildirmek,
  • İş yeri hekimi ile irtibat halinde olmak ve iş hastalıkları gibi problemlerle ilgili fikir alışverişinde bulunmak,
  • İş yerinde meydana gelen kazaları incelemek ve tekrarlanmaması için çalışmalar yürütmek.

Tüm bu görevleri en iyi biçimde yerine getirmeye çalışacak olan C sınıfı iş güvenlik uzmanlarının son derece kendilerini geliştirmeleri ve yenilikleri de takip etmeleri gerekmektedir.

Mühendislik Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olma hedefindeki kişilerin mutlaka gerekli eğitimleri alarak ve şartları sağlayarak bu alana yönelmeleri gerekmektedir. Bu anlamda özellikle de mühendislik mezunu iş güvenliği uzmanı olabilir mi sorusu çok fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı bölümünden mezun olan kişilerin daha rahat ve kolay bir biçimde bu alanda iş buldukları, faaliyetlerini sürdürdükleri de gözler önündedir. Ancak sadece bu alandan değil herhangi bir mühendislik dalından da mezun olan kişilerin yine bu alanda faaliyet sürdürmeleri de beklenir.

Mühendislik Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimler Olabilmek İçin

İş güvenliği uzmanı kimler olabilir sorusu da yine bir o kadar en çok sorulan sorular arasında gelmektedir. Bu anlamda birçok lisans ya da ön lisans programından mezun olarak bu mesleği icra ettirmek isteyen birçok kişinin aslında hedeflerini gerçekleştirmeleri adına ilgili bölümlerden mezun olmaları gerektiğini de bilmeleri gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimler Olabilmek İçin

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı bölümü bu kapsamda değerlendirilmekte olan ilk bölümdür. Bu bölümü başarıyla bitiren kişilerin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görevlerine devam etmeleri beklenmektedir. Nitekim günümüzde iş sahalarında en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında da yine iş sağlığı ve güvenliği uzmanları yer almaktadır. Sizler de bu alanda çalışmalar yapmak için gerekli bölümlerden mezun olmalısınız.

Mühendislik Mezunu İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı İlgili Bölümler

İş güvenliği olma şartları arasında mutlaka ilgili bölümlerden mezun olarak gerekli belgelerin alınması ve neticesinde de gerekli kadrolarda görev almaları beklenmektedir. Bu anlamda iş güvenliği uzmanı olacak kişilerin başta iş sağlığı ve güvenliği bölümü olmak üzere mühendislik bölümlerinden herhangi biri ya da mimarlık gibi bölümlerden de mezun olmak yeterlidir. Bu gibi kriterleri karşılayan, şartları yerine getiren kişilerin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak meslek hayatlarına devam etmeleri de beklenmektedir.

İktisat, Ekonomi Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin gerekli şartları sağlayarak mesleklerine başlamaları ve faaliyetlerini sürdürmeleri gerekmektedir. Bu anlamda özellikle de çeşitli bölümlerden mezun olmanın aranan ilk şartlardan biri olduğunu da söylemek mümkündür.

Ekonomi Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olmanın yanı sıra mühendislik ve mimarlık gibi bölümlerden de mezun olmak bu işi yapabilmek adına yeterli şartlardan biridir. İktisat, ekonomi mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir mi gibi çeşitli sorular her zaman için sorulmaktadır. Ancak mühendislik ya da mimarlık dışında bu tarz bölümlerden mezun olan kişilerin iş güvenlik uzmanı olma gibi bir ihtimalleri bulunmamaktadır.

İktisat, Ekonomi Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimler Olabilir?

Günümüzde sürekli olarak artan iş sahaları ve bu alanda da haliyle daha fazla iş sağlığı ve güvenlik uzmanlarına ihtiyaç duyulması çok da normaldir. Bu açığın kapatılması adına da yine çeşitli bölümlerden mezun olan kişilerin gerekli belgeler ve eğitimler ile birlikte iş güvenlik uzmanı olma durumları vardır. İş güvenliği uzmanı kimler olabilir sorusunun karşılığı olarak öncelikle iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının ele alınması gerekmektedir. Bununla birlikte mühendislik, mimarlık gibi bölümlerden de mezun olan kişilerin iş güvenliği ve uzmanı olma durumları vardır. Sizler de bu şartları yerine getirerek eğer hedefiniz ise iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilirsiniz.

İktisat Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olma Şartları

İş güvenliği uzmanı olma şartları arasında yer alan kriterlere uyarak gerekli olan eğitim ve sertifikaların, belgelerin de alınması durumunda iş güvenliği uzmanı olunabilmektedir. Bu anlamda özellikle de hedefi iş güvenliği uzmanı olan kişilerin mühendislik, mimarlık, iş sağlığı ve güvenliği gibi çeşitli bölümlerden mezun olması gerekmektedir. Aksi taktirde bu mesleği yapmak için başvurularının geçersiz olacağı ve neticesinde de bu işi yapma noktasında sorunlar yaşayacağı bilinmektedir. Sizler de istediğiniz hedef olan iş güvenlik uzmanı olmak için gerekli bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir.

General Osgb


Adres Bilgileri

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun