Çok Tehlikeli Sınıfta Atanmadan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olarak Çalışmak

İş sağlığı ve güvenliği mesleği kapsamında birçok sınıf türü vardır. A, B ve C sınıfları olarak karşımıza çıkan ve çeşitli zorluk seviyelerine göre sınıflandırılan bu tür sınıflarda kişiler deneyimlerine göre çalışmakta ve neticesinde ona göre de maaş almaktadır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Sorumlulukları

Kategorilere göre ayrıldığında C sınıfı daha az tehlikeli olan sınıftır. Buna göre ilk olarak atama işlemi gerçekleştirilen kişilerin C sınıfında olması gerekmekte ve en doğru kararı da bu şekilde verilmesi gerekmektedir. Çünkü az tehlikeli yerlerden başlayarak kazanılan tecrübe ile çok tehlikeli olan A sınıfına yükseltilmesi bu vesileyle gerçekleştirilebilir.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Ne iş Yapar?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

C sınıfı iş güvenliği uzmanı, faaliyetini sürdürdüğü iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği noktasında rehberlik, risk, eğitim incelemesi ve değerlendirmesi yapmakla görevli olan kişilere verilen isimdir. Tüm bu faaliyetler ise 6331 sayılık Kanın çerçevesinde yasal yollarla gerçekleştirilmelidir. C sınıfı iş güvenliği uzmanları yasal düzenlemelere göre sadece az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde hizmet verebilir.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının Sorumlulukları

C sınıfı iş güvenliği uzmanının sorumlulukları da bir hayli fazladır. Buna göre:

 • Çalışanları iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgilendirmek,
 • İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tehlike arz eden ve işverene bildirdiği konular çözüme kavuşmadığı zaman, işverenin bağlı bulunduğu çalışma ve sosyal güvenlik il müdürlüğüne konuyu iletmek,
 • Çalışma ortamını sürekli olarak incelemek,
 • Gerekli görülen tatbikatları organize etmek,
 • İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tehlike arz eden hususları ve eksiklikleri işverene bildirmek,
 • İş yeri hekimi ile irtibat halinde olmak ve iş hastalıkları gibi problemlerle ilgili fikir alışverişinde bulunmak,
 • İş yerinde meydana gelen kazaları incelemek ve tekrarlanmaması için çalışmalar yürütmek.

Tüm bu görevleri en iyi biçimde yerine getirmeye çalışacak olan C sınıfı iş güvenlik uzmanlarının son derece kendilerini geliştirmeleri ve yenilikleri de takip etmeleri gerekmektedir.

Mühendislik Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olma hedefindeki kişilerin mutlaka gerekli eğitimleri alarak ve şartları sağlayarak bu alana yönelmeleri gerekmektedir. Bu anlamda özellikle de mühendislik mezunu iş güvenliği uzmanı olabilir mi sorusu çok fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı bölümünden mezun olan kişilerin daha rahat ve kolay bir biçimde bu alanda iş buldukları, faaliyetlerini sürdürdükleri de gözler önündedir. Ancak sadece bu alandan değil herhangi bir mühendislik dalından da mezun olan kişilerin yine bu alanda faaliyet sürdürmeleri de beklenir.

Mühendislik Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimler Olabilmek İçin

İş güvenliği uzmanı kimler olabilir sorusu da yine bir o kadar en çok sorulan sorular arasında gelmektedir. Bu anlamda birçok lisans ya da ön lisans programından mezun olarak bu mesleği icra ettirmek isteyen birçok kişinin aslında hedeflerini gerçekleştirmeleri adına ilgili bölümlerden mezun olmaları gerektiğini de bilmeleri gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimler Olabilmek İçin

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı bölümü bu kapsamda değerlendirilmekte olan ilk bölümdür. Bu bölümü başarıyla bitiren kişilerin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görevlerine devam etmeleri beklenmektedir. Nitekim günümüzde iş sahalarında en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında da yine iş sağlığı ve güvenliği uzmanları yer almaktadır. Sizler de bu alanda çalışmalar yapmak için gerekli bölümlerden mezun olmalısınız.

Mühendislik Mezunu İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı İlgili Bölümler

İş güvenliği olma şartları arasında mutlaka ilgili bölümlerden mezun olarak gerekli belgelerin alınması ve neticesinde de gerekli kadrolarda görev almaları beklenmektedir. Bu anlamda iş güvenliği uzmanı olacak kişilerin başta iş sağlığı ve güvenliği bölümü olmak üzere mühendislik bölümlerinden herhangi biri ya da mimarlık gibi bölümlerden de mezun olmak yeterlidir. Bu gibi kriterleri karşılayan, şartları yerine getiren kişilerin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak meslek hayatlarına devam etmeleri de beklenmektedir.

İktisat, Ekonomi Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin gerekli şartları sağlayarak mesleklerine başlamaları ve faaliyetlerini sürdürmeleri gerekmektedir. Bu anlamda özellikle de çeşitli bölümlerden mezun olmanın aranan ilk şartlardan biri olduğunu da söylemek mümkündür.

Ekonomi Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olmanın yanı sıra mühendislik ve mimarlık gibi bölümlerden de mezun olmak bu işi yapabilmek adına yeterli şartlardan biridir. İktisat, ekonomi mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir mi gibi çeşitli sorular her zaman için sorulmaktadır. Ancak mühendislik ya da mimarlık dışında bu tarz bölümlerden mezun olan kişilerin iş güvenlik uzmanı olma gibi bir ihtimalleri bulunmamaktadır.

İktisat, Ekonomi Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimler Olabilir?

Günümüzde sürekli olarak artan iş sahaları ve bu alanda da haliyle daha fazla iş sağlığı ve güvenlik uzmanlarına ihtiyaç duyulması çok da normaldir. Bu açığın kapatılması adına da yine çeşitli bölümlerden mezun olan kişilerin gerekli belgeler ve eğitimler ile birlikte iş güvenlik uzmanı olma durumları vardır. İş güvenliği uzmanı kimler olabilir sorusunun karşılığı olarak öncelikle iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının ele alınması gerekmektedir. Bununla birlikte mühendislik, mimarlık gibi bölümlerden de mezun olan kişilerin iş güvenliği ve uzmanı olma durumları vardır. Sizler de bu şartları yerine getirerek eğer hedefiniz ise iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilirsiniz.

İktisat Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olma Şartları

İş güvenliği uzmanı olma şartları arasında yer alan kriterlere uyarak gerekli olan eğitim ve sertifikaların, belgelerin de alınması durumunda iş güvenliği uzmanı olunabilmektedir. Bu anlamda özellikle de hedefi iş güvenliği uzmanı olan kişilerin mühendislik, mimarlık, iş sağlığı ve güvenliği gibi çeşitli bölümlerden mezun olması gerekmektedir. Aksi taktirde bu mesleği yapmak için başvurularının geçersiz olacağı ve neticesinde de bu işi yapma noktasında sorunlar yaşayacağı bilinmektedir. Sizler de istediğiniz hedef olan iş güvenlik uzmanı olmak için gerekli bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir.

Kamu Yönetimi Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş güvenliği uzmanı olarak görev yapmak isteyen ve kariyerine de bu yönde yön vermek isteyen kişilerin bu anlamda mezun oldukları bölüm ile alakalı olarak da önem vermeleri gereken çeşitli konular mevcuttur. Bu anlamda özellikle de işletme, iktisat, kamu yönetimi gibi iktisadi ve idari bilimler fakültesi kapsamında değerlendirilen öğrencilerin mezun olduktan sonra iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir mi soruları da en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Özellikle de kamu yönetimi mezunu iş güvenliği uzmanı olabilir mi sorusu da en çok sorulan sorular arasındadır.

İş Güvenliği Uzmanları Kamu Yönetimi Mezunu Olabilir mi?

Buna göre kamu yönetimi mezunlarının direkt olarak iş güvenliği uzmanı olma gibi avantajları bulunmamaktadır. Mühendislik ve mimarlık gibi lisans programlarından mezun olan kişilerin bu noktada çok daha avantajlı olduklarını da söylemek mümkündür.

Kamu Yönetimi Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır

İş güvenliği sertifikası nasıl alınır noktasında da yine ilgili bölümlerden mezun olan kişilerin gerekli eğitimleri alması halinde iş güvenlik uzmanı olarak faaliyetlerine devam etmesi de mümkün olmaktadır. Özellikle de iş sağlığı ve güvenliği bölümü başta olmak üzere belirttiğimiz üzere mimarlık, mühendislik gibi bölümlerden mezun olan kişilerin de yine bu gibi eğitim kurslarına katılması, ardından da gerekli sertifika belgesini de alarak istediği biçimde iş güvenliği uzmanı olarak faaliyetlerini sürdürmesi mümkün olabilmektedir. Bu anlamda iş güvenliği sertifikası oldukça önemli bir belge olup bu alanda iş yapacak olan kişilerin de yine katılması gereken eğitim programlarıdır. Bu gibi eğitim programlarına katılarak kişilerin neticede gerekli belgeleri edinmesi ve bu alanda faaliyetlerini sürdürmesi de beklenmektedir.

Kamu Yönetimi Mezunu İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları

İş güvenliği uzmanı olma şartları arasında değerlendirilen eğitim sertifikaları ve gerekli bölümlerden mezun olma durumları direkt olarak aranan kriterlerdir. Bu gibi kriterler neticesinde kişilerin iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması ve sahaya inmesi de olası durumlar arasındadır. Özellikle de kariyerini bu alanda sürdürmek isteyen kişilerin gerekli bölümlerden eğitimler alarak başarıyla mezun olması, aynı zamanda da eğitim programlarına katılarak sertifika sahibi olmaları önemli kriterlerdir. Sizler de bu kriterleri gerçekleştirerek uzun vadede hedeflerinizi gerçekleştirebilir, neticesinde de istediğiniz meslek olan iş güvenliği uzmanı mesleğini de elinize alabilirsiniz.

Mimarlar İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi? (Bilgilendirme)

Günümüzdeki en önemli meslek dallarından biri olan ve sürekli olarak ihtiyacın da arttığı alan olan iş güvenliği uzmanlığı konusunda çoğu kişi talepte bulunabilir. Bunun için eğitim verilmekte olan iş sağlığı ve güvenliği lisans, ön lisans ve yüksek lisans programları da mevcuttur. Bu gibi eğitimleri alarak mezun olan kişilerin neticesinde iş güvenliği uzmanı olarak işe başladığı ve sektördeki çoğu ihtiyacı da karşıladıkları bilinmektedir. Peki iş güvenliği uzmanlığı bölümü dışında mezun olan kişilerin iş güvenliği uzmanı olma ihtimalleri var mıdır? Mimarlar iş güvenliği uzmanı olabilir mi? Bu konuda birçok araştırma yapan kişilerin neticede gerekli kursları ve eğitimleri aldığı taktirde iş güvenliği uzmanı olabilecekleri de bilinmektedir. Bunun için gerekli olan kurslara katılım sağlamak ve iş güvenlik uzmanlığı kurs sertifikasını da alarak işe başlamaktır.

Mimar İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanı Kursu

Günümüzde birçok meslekten kişilerin iş güvenliği uzmanı olma ihtimali de vardır. Bu anlamda özellikle de mühendislik ya da mimarlık gibi alanlardan mezun olarak iş yaşamını aktif olarak başlatmak isteyen kişilerin iş güvenliği uzmanı kursu için de kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Bu kurs neticesinde ellerinde belgeleri olan kişilerin iş sahalarında iş güvenlik uzmanı olarak çalışacakları da bilinmektedir. Alanlarına göre de sınıflandırılan iş güvenliği uzmanlarının mutlaka kendilerini geliştirmeleri ve ne gibi sektörlerde iş bulacakları noktasında da gerekli tüm araştırmaları da yapmaları gerekmektedir.

mimarlar is güvenliği uzmanı olabilirmi?

Hangi Şartlarda Mimarlar İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Mimarlar iş güvenliği uzmanı olabilir mi? sorusu da en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Buna göre öncelikle iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olan kişilerin bu alanlarda aktif faaliyetlerini sürdürdüklerini de belirtmek mümkündür. Bununla birlikte belirttiğimiz üzere mimarlık, mühendislik ve bunun gibi daha birçok lisans programından mezun olan kişilerin de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olma ihtimalleri bulunmaktadır. Sizler de bu gibi bölümlerden mezun olduktan sonra iş sağlığı ve güvenliği mezunu olabilirsiniz.

Mimarlar Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Neticede sadece iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bölümünden değil her türlü lisans ve yüksek lisans bölümünden mezun olan kişilerin de yine iş güvenliği uzmanı olarak aktif iş hayatlarına devam etmeleri mümkündür. Özellikle de iş güvenlik uzmanı kurslarına olan katılımların sağlanması ve neticesinde gerekli sertifikanın, belgenin alınması ile diğer bölümlerden mezun olan kişilerin de iş güvenlik uzmanı olarak hayatlarına devam etmeleri yüksek ihtimaldir. 

General Osgb


Adres Bilgileri

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
 • Telefon: 0 212 438 75 58
 • Mobil: 0 545 485 90 72
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun