Otomobillerde Asbest (Risk Boyutu)

Hayallerinizdeki arabaya almak gibisi yoktur. Ya hayallerinizdeki araba hobiciler için bilinmeyen tehlikelerle doluysa? Klasik otomobiller genellikle değiştirilmesi gereken ve asbest içeren birçok eski parça içerir. O klasik arabanızı tamir etmek, siz ve aileniz için tehlikeli bir risk oluşturabilir.

Otomobil Sektöründe Asbest

Araba Parçalarında Asbest

Tarihsel olarak asbest, sürtünmeye ve aşırı sıcağa dayanma kabiliyeti nedeniyle araba parçalarında kullanılmıştır. Asbest genellikle fren balatalarında ve balatalarında, debriyaj disklerinde, şanzıman parçalarında, contalarda, valf halkalarında, kaput balatalarında, izolasyonda ve fiberglas veya plastik gövde çalışmasında bulunabilir. 1987 yılına kadar yeni otomobillerin frenlerinde asbest kullanıldı, ancak bugün hala debriyaj ve contaların yanı sıra yedek frenlerde de kullanılmaktadır.

Otomobillerde Asbest

Asbestin Dayanıklılığı

Asbest, dayanıklılığı ve ısıya direnme ve yalıtım kabiliyeti nedeniyle bir zamanlar birçok üründe kullanılan doğal olarak oluşan, lifli bir mineraldir. Asbest rahatsız edilirse, lifler havaya karışarak soluma veya yutma ile sonuçlanır. Asbeste “güvenli” bir maruziyet düzeyi yoktur; en düşük seviyeler bile asbestle ilgili şu hastalıklara neden olabilir: mezotelyoma, akciğer kanseri, asbestoz ve diğer kanserler. Asbest lifleri solunduğunda veya yutulduğunda vücudun farklı bölgelerine nüfuz ederek hücrelerde hem korkutmaya hem de genetik hasara neden olurlar. Zamanla, asbest lifleri normal hücre bölünmesi ve replikasyon sürecini bozar ve sonunda kansere neden olabilir.

Asbestin Dayanıklılığı

Otomotiv Sektöründeki Risk, Asbest

içeren parçalarla uğraşan otomotiv teknisyenleri ve teknisyenleri ile kendin yap teknisyenleri, bu zararlı maddeye maruz kalma riskiyle, mezotelyoma ve diğer asbestle ilgili hastalıklar için riskleri artırır. Brayton Purcell LLP, bu hastalıklardan muzdarip tamirciler, tamir atölyesi çalışanları, tamirhane sahipleri ve kendin yap + tamirciler için tazminat alan bir avukat ekibidir. Deneyimli ve müşterilerimiz için kazanmaya kararlı olarak, bu genellikle zorlu vakaların üstesinden gelmek için gereken araştırma kaynaklarına ve deneme becerilerine sahibiz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • Telefon: 0 212 438 75 58
  • Mobil: 0 545 485 90 72
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun