Asbest Söküm Uzmanı Belgesi Nasıl Alınır? (İzlenecek Yol)

İnsan hayatını tehlikeye atan maddelerden biri olduğu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her türlü çıkarılması ithalatı ve satışı yasaklanan asbestin çalışma hayatında da aynı şekilde insan yaşamını riske attığı, bu yüzden çalışma sahalarında gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan asbest ile çalışmanın çok tehlikeli sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Bunun önleminin alınması için birçok iş güvenliği uzmanı bu sektörde çalışmak için asbest söküm uzmanı belgesi nasıl alınır konusunda araştırma yapmaktadır.

Asbest Söküm Uzmanı Belgesi Nasıl Alınır? (İzlenecek Yol)
Asbest Söküm Uzmanı Belgesi Almak
Asbest Söküm Uzmanı Belgesi Ücretsiz Danışmanlık
Asbest Söküm Uzmanı Belgesi Danışmanlık
Asbest Söküm Uzmanlığı İş Güvenliği
Asbest Sökümü İle İlgili Eğitim
Asbest Söküm Uzmanlığı Başvuru
Asbest Söküm Uzmanlığı Danışmanlık

İşletme sahipleri asbest içeren çalışma koşullarında tüm çalışanların asbest maddesinden etkilenme konusunda risk değerlendirmesini yapmak zorundadır. Risk değerlendirmesi kesinlikle iş sağlığı ve güvenliği uzmanının koordinesinde tüm çalışanların görüşleri de alınarak yapılır. Asbestin ortamda bulunma miktarı önceden belirlenen sınır değerlerin altında olduğu zaman gerekli güvenlik tedbirleri alınarak asbest ile çalışılabilir.

Asbest ile ilgili yapılan genel işler söküm, yıkım, tamir, bakım ve uzaklaştırma işlemleridir. Tüm bu işlemler asbest söküm uzmanı nezaretinde yapılmalıdır. Eğer asbestin ortamda bulunma miktarı sınır değerlerin üstünde ise bu kez işveren daha ciddi tedbirler alarak o bölgede çalışılmasını sağlar. Sadece çalışanların değil yakın çevrenin de buradan etkilenmemesi için tüm uyarı levhalarının konulması, kişisel koruyucu donanımların kullanılması ve havaya yayılmanın önlenmesi işlemlerini işverenin yaptırması çok önemlidir. Bu alanda görev alan uzmana asbest söküm uzmanı; çalışanlara ise asbest söküm çalışanı adı verilir.

Asbest Söküm Uzmanlığı 2020

İşverenlerin asbest ile çalışılacak alanda yapacağı tüm işlemler için il merkezlerinde bulunan çalışma ve iş kurumları müdürlüklerinden izin alması gerekir. Müdürlüğe kendi iş yerinin unvanını, ne kadar asbest çekileceğini, hangi çalışmaların yapılacağını, kaç kişi çalışacağını, asbest söküm işlemlerinin başlama tarihini ve işin ne zaman bitmesinin planlandığını bildirir. Asbest söküm uzmanlığı belgesi ile asbest söküm çalışanlarının belgeleri başvuruda izin almak için kullanılır. Asbest söküm ile ilgili iş planı da yapılmalıdır.

Asbest Sökümü Uzmanlık Eğitimi

Asbest Söküm Uzmanı Belgesi Nereden Alınır ?

Asbest söküm uzmanı olabilmek için öncelikle iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olma zorunluluğu vardır. Söküm uzmanı olmak için ayrıca bir eğitime katılmak gerekir Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarına yapılacak başvurularda başvuru formu doldurulur. Toplam yaklaşık 10 gün süren eğitimler ücretli olmaktadır. Eğitimler sonucunda yapılacak sınavda başarılı olmak için 100 puan üzerinden 70 puan almak gerekir. İlk sınavda 70 puan alamayan aday ikinci kez sınava girer. Eğer 2 sınavda da 70 puan alamazsa eğitimi sıfırdan almak zorundadır.

Bütün bu çalışmalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayesinde yapılır. Hem asbest söküm uzmanlığı hem de asbest söküm çalışanının özellikle sınır değeri aşan asbest miktarı durumlarında kişisel koruyucu donanımlara çok dikkat etmesi gerekir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen firmalar asbest söküm eğitimi vermektedir. Yetkili firma olduğu için Çalışma Bakanlığı ile iletişimi sağlama görevi bu firmalara aittir. Ancak asbest söküm uzmanlığı belgesi yine bakanlık onayı ile alınmaktadır. Bakanlık nezdinde tüm uzmanların bilgisi yer almaktadır.

Sadece uzmanlar bu eğitimi almamaktadır; aynı zamanda asbestli bölgelerde çalışacak olan kişiler de asbest ile çalışma eğitimi almaktadır. Alınan eğitimlerin sonucunda asbest ile çalışma koşullarında iş güvenliğini sağlama, iş güvenliği uzmanı ile işverenin sorumluluğundadır. İş güvenliği uzmanı alınacak genel tedbirleri işverene bildirir ve tedbirleri işveren alır. Burada önemli olan insan sağlığını korumaktır Çünkü asbest maruziyeti durumunda birçok ölümcül hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi meslek hastalıklarına yakalanmamaları için çalışanların gerekli eğitimlerden geçirilmeleri, iş sağlığı ve güvenliği uzmanının önemli tedbirleri belirlemesi ve işverenin de bu tedbirleri alması çok önemlidir

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • Telefon: 0 212 438 75 58
  • Mobil: 0 545 485 90 72
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun