Asbest Nedir? Nelere Sebep Olabilir?

Asbest Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir?
Maruz Kalmaktan Kaçınabilir miyim?

Kulağa tehlikeli geliyor, değil mi? Asbest tam olarak nedir? Bu tehlikeli maddeden etkilenmediyseniz veya sahip olduğunuz birini tanımıyorsanız, muhtemelen her gün düşündüğünüz bir şey değildir.

Asbest Nedir, Nelere Sebep Olabilir?
Asbest Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir?
Asbest Lifleri
Asbest Lifleri General OSGB

Asbest kayalarda ve toprakta bulunur. Bu mineral lifler üreticiler için birçok nedenden dolayı iyi çalışır. Esnek ısıya, kimyasallara ve elektriğe karşı dayanıklıdırlar. Bu yüzden yıllarca inşaat malzemeleri, otomotiv parçaları ve hatta tekstil ürünleri yapmak için yaygın olarak kullanılırlar.

general osgb banner

Asbest içerebilecek diğer maddeler şunlardır:

  • Duvarlarda ve tavan aralarında yalıtım
  • Zeminlerde kullanılan vinil karolar
  • Zona hastalığı
  • Evlerin dış cephe kaplaması 
  • Sıcak su borularını koruyan battaniyeler
  • Isıya dayanıklı kumaşlar
  • Araba frenleri

Asbesti oluşturan lifler, kullanıldıklarında veya hasar gördüklerinde çok küçük parçalara ayrılırlar. Akciğerlerinizde birikebilir ve sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Asbest içerebilecek diğer maddeler

Asbest Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir?

Lifleri uzun süre solursanız, akciğer kanseri, mezotelyoma ve asbest gibi hastalıklar için riskinizi artırırsınız. Sigara içenler daha da etkilenir. Çünkü sigara dumanı akciğer kanallarını tahriş eder. Bu, akciğerlerin asbest liflerini çıkarmasını zorlaştırır.

Mezotelyoma. Maddeyle çalıştıysanız, bir asbest madenine yakın olan veya yakınında yaşayan biriyle bir ev paylaştıysanız, nefes almakta zorluk çekiyorsanız veya sağlığınızı etkilediğine inanıyorsanız doktorunuza danışın.

Akciğerlerinizin ne kadar hava tutabildiğini görmek için göğüs röntgeni veya solunum fonksiyon testi yapabilir. BT taraması veya biyopsi mezotelyoma olup olmadığınızı belirlemesine yardımcı olabilir. Bu, akciğerleri, göğsü veya karını kaplayan astarı etkileyen bir kanser türüdür. Erken uyarı işareti akciğerlerin etrafında sıvı birikmesidir. Diğer semptomlar göğüs kafesinin etrafındaki ağrı, nefes alma problemleri, öksürük, karın ağrısı veya topaklar, yorgunluk ve kabızlıktır.

Bu tür nadir kansere sahip insanlar tipik olarak işyerinde asbeste maruz kalmışlardır veya olan biriyle yaşıyorlardır. Semptomların ortaya çıkması 20 yıla kadar sürebilir. Tedavi cerrahi, radyasyon veya kemoterapiyi içerebilir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun