Asbest Neden Tehlikelidir? (Ölümcül ve Ciddi Hastalık Riski)

general osgb banner

Asbest hala her yıl yaklaşık 5000 işçiyi öldürüyor, 
Geçmiş maruziyet sonucunda her hafta yaklaşık 20 esnaf ölüyor
Ancak, asbest sadece geçmişin bir sorunu değildir. Bugün 2000 yılından önce inşa edilmiş veya yenilenmiş herhangi bir binada mevcut olabilir.
Asbest içeren malzemeler bozulduğunda veya hasar gördüğünde, lifler havaya salınır. Bu lifler solunduğunda ciddi hastalıklara neden olabilirler. Bu hastalıklar sizi hemen etkilemez; genellikle gelişmeleri uzun zaman alır, ancak teşhis konulduktan sonra bir şey yapmak için genellikle çok geç olur. Bu yüzden kendinizi şimdi korumanız önemlidir.

Asbest Neden Tehlikelidir?
Asbest Neden Tehlikelidir? Ölümcül Hastalık Riski
Asbest Neden Tehlikelidir? (Ölümcül ve Ciddi Hastalık Riskleri)
Asbest Neden Tehlikelidir? (Ölümcül ve Ciddi Hastalık Riskleri)

Asbest aşağıdaki ölümcül ve ciddi hastalıklara neden olabilir:

Mezotelyoma, akciğerlerin (plevra) ve alt sindirim sistemini (periton) çevreleyen astarı etkileyen bir kanserdir. Neredeyse tamamen asbest maruziyeti ile ilgilidir ve teşhis edildiğinde neredeyse her zaman ölümcüldür.

Asbest Neden Tehlikelidir? (Ölümcül ve Ciddi Hastalık Riski)

Asbest ile ilişkili akciğer kanseri, sigara ve diğer nedenlerden kaynaklanan akciğer kanseri ile aynıdır (aynı görünür). Her mezotelyoma ölümü için yaklaşık bir akciğer kanseri olduğu tahmin edilmektedir.

Asbest, normalde uzun yıllar asbeste maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan ciddi bir skarlaşma durumudur. Bu durum ilerleyici nefes darlığına neden olabilir ve ciddi vakalarda ölümcül olabilir.

Plevral kalınlaşma genellikle ağır asbest maruziyetinden sonra ortaya çıkan bir sorundur. Akciğerin astarı (plevra) kalınlaşır ve şişer. Bu daha da kötüleşirse, akciğerin kendisi sıkışabilir ve göğüste nefes darlığına ve rahatsızlığa neden olabilir.

Not: Sigara içen ve aynı zamanda asbest liflerine maruz kalan kişilerin akciğer kanseri gelişme riski çok daha yüksek olduğunu hatırlamak da önemlidir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • Telefon: 0 212 438 75 58
  • Mobil: 0 545 485 90 72
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun