Asbest Sökümü Nedir? (Nasıl Yapılır?

İnsan hayatı için kanserojen nitelikli olduğu bilenen ve yüksek düzeyde zararlı olan asbestin, daha önce kullanılan yerlerden bilimsel yollarla alınıp, o bölgenin asbestten arındırılması işlemine asbest sökümü adı verilmektedir. Popüler hale gelmeye başlayan bir meslek grubu olduğu için araştırılan, asbest sökümü nedir diye sorulan ve nasıl olunacağı ile ilgili bilgi toplanılan asbest söküm uzmanlığı, kazançlı ancak riskli meslek gruplarından biri olarak nitelendirilmektedir.

general osgb banner

Günlük hayatımızda kullandığımız çoğu yerde bulunan asbest mineralinin, inşaat çalışmaları şeklinde yapılan sökümünde özel kıyafetler giyilmekte, çalışanlara özel eğitim verilmektedir. Uzmansız yürütülemeyen bir çalışma alanı olduğu için, asbest söküm çalışmalarında muhakkak bir uzman görevli bulunmaktadır.

Daha fazla '' Asbest Bilgileri '' içeriği için hemen generalosgb.com/asbest-danismanlik.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde asbest sökümü, raporu, bertarafı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Özellikle inşaat sektöründe çok kullanıldığı için geçmişten günümüze birçok alanda asbest mevcudiyeti söz konusudur. Bu malzemenin sökümü ve yerine daha sağlıklı malzemeler kullanılarak yeniden inşa sürecinin olması, halk sağlığı açısından muazzam şekilde önem arz etmektedir. Asbest ölçümlerini takiben profesyonel bir çalışma ile sökümü yapılması gerekir ve bu konudaki ölçütler bellidir. Asbest söküm uzmanlarının hakim olduğu bilimsel ve teknik sürecin son derece titiz şekilde yürütülmesi lazımdır.

Asbest Sökümü Nedir? (Nasıl Yapılır?)
Asbest Sökümü Nedir? Ne zaman yapılır?
Asbest Sökümü Nasıl Yapılır?
Asbest Sökümü Yaparken İzlenecek Yollar
Asbest Atıklarının Bertarafı
Asbest Atıklarının Bertarafı İmhası
Asbest Sökümü Nasıl Yapılır? Ne Zaman Yapılmalı?
Asbest Sökümü Yaparken İzlenecek Yollar, Kurallar

Asbest Sökümü Nasıl Yapılır?

Asbestli malzemelerin ölçümünün yapılması ve insan sağlığını tehdit edecek seviyede olanların bertaraf edilmesi çok önemlidir. Risk planlarının oluşturulması, uzmanlar tarafından eğitimlerin verilmesi olası tehlikelerin önüne geçilmesi için gereklidir. Asbest sökümü için ilk olarak yetkili mercilerden izin almak gerekir.

Asbest söküm faaliyetlerinde görev alacak, tartışmasız herkesin kapsamlı bir sağlık taramasından geçirilmesi gerekir. Koruyucu kıyafetler giyilerek çalışmak zorunludur. Mesai bitiminde özel bir soyunma odasında mevcut kıyafetlerin değiştirilmesi ve günlük kıyafetlerle oradan ayrılması gereken çalışanların, pratik eğitimleri de tamamlamış olması gerekir. Kendi sağlıkları açısından çok önemlidir.

Açık havalardaki çalışma koşulları ile kapalı mekanlardaki çalışma koşulları farklıdır. Çalışanlar günlük olarak maksimum 6 saat asbest söküm çalışmalarında görev alabilirler. Söküm işleminden sonra paketleme işlemi yapılmaktadır. Söküm çalışmalarından sonra asbestli ürünlerin tehlikeli madde niteliğinde etiketlenmesinin yapılması lazımdır.

Asbest Sökümü Yaparken İzlenecek Yollar

Asbest sökümü yaparken izlenecek yollar bilimsel olarak belirlenmektedir. Asbest söküm uzmanı eşliğinde yapılan bu çalışmalarda yeteri kadar asbest söküm uzmanı görevlendirilmelidir. Temel olarak izlenecek yollar;

 • Hangi asbest türünün söküleceğinin belirlenmesi
 • Yıkım planı yapılması
 • A sınıfı İş Güvenliği Uzmanının belirlenmesi
 • Söküm belgesinin hazırlanması
 • Tozlanma miktarı en az olacak şekilde kesim yapılması
 • Toz hapsedici sıvıların ortama tatbik edilmesi
 • Sökülen parçaların sızdırmaz çuvallara konulması
 • Asbestli ürün içeren paketlerin etiketlenmesi
 • Endüstriyel temizleyiciler ile söküm yapılan alanın temizlenmesi

Asbest Sökümü Kuralları

Asbest Atıklarının Bertarafı

Asbest atıklarının bertarafı belirli süreçlere izlenerek mümkün olmaktadır. Bakanlığın belirlemiş olduğu standartlardan şaşmamak çok önemlidir. Çok tehlikeli bir madde olduğu için bilimsel ve teknik konularda ihmal söz konusu olmamalıdır. Bertaraf hususunda dikkat edilmesi gereken unsurlar;

 • Asbestli atıkların sarılması, paketlenmesi
 • Çıkarılan parçaların hiç bir şekilde kırılmaması
 • Paketlerin ASBEST İÇERİR olarak etiketlenmesi
 • Yönetmelik gereği doldurulması gereken evrakların doldurulması
 • Sertifika sahibi yetkili bertaraf tesislerine naklinin yapılması
 • Nakliyat esnasında da lisansı olan araçların kullanılması
 • Hiçbir şekilde diğer atıkların yanına dökülmemesi gerekir.

Asbest sökümü planlanmasından itibaren çok dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. İmha aşamasına kadar geçen her süreçte sağlık tehlikesi olduğu için, her işin uzmanı tarafından uygun araçlarla yapılması gerekir. Asbestin söküm öncesi yapılması gereken işlemlerle başlayan titizlik uygulaması, bertaraf aşamasına kadar hassas şekilde yürütülmelidir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
 • Telefon: 0 212 438 75 58
 • Mobil: 0 545 485 90 72
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun