Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi Ücreti (Bertaraf Bilgisi)

İnsan hayatı için risk teşkil eden asbest maddesinin bulunduğu ortamlarda çalışmak veya direkt olarak asbest üzerinde çalışmak tehlikeli bir uğraş olduğu için mutlaka bir uzman eşliğinde yapılmalıdır. Asbest söküm uzmanı olarak adlandırılan uzmanlar belirli eğitimlerden sonra bu ünvanı kazanırlar. Bunun için yapılacak eğitimler belirli bir ücrete tabidir. İş güvenliği uzmanlarının katıldığı bu eğitim hakkında asbest söküm uzmanlığı eğitimi ücreti konusunda merak içinde oldukları görülmektedir.

Asbest Söküm Bertaraf Eğitimi Ücreti
Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi Kaç Saat?
Asbest Söküm Uzmanlığı Fiyat?
Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi Ücreti 2020
Asbest Söküm Uzmanı Nerelerde Çalışır?
Asbest Söküm Uzmanlığı Yenileme Eğitimi
Asbest Söküm İşleri
Asbest Söküm Uzmanlığı Yenileme Eğitimi İstanbul

Belirli eğitimler dahilinde uzmanın ve çalışanların yetkin konuma geldikten sonra asbest ile çalışılmalıdır. Solunum yollarında ve akciğerde rahatsızlıklara yol açtığı bilinen asbest ile çalışmada büyün kişisel güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Çalışanların da dahil olduğu bir programla asbest söküm uzmanının bu işe dahil olması gerekir. İş güvenliği uzmanlarına verilen hak karşılığında asbest söküm uzmanı olabilen kişiler asbestle çalışma konusunda yetkin kişilerdir.

Bu eğitimi alabilecekleri Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlar vardır. Eğitime katılmak için kesinlikle İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası gerekiyor. Kısaca İSGÜM adı verilen İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğü'ne yapılan başvurular sonrası asbest söküm uzmanlığı eğitimleri başlıyor.

Elektronik olarak veya posta yoluyla yapılan başvurulardan sonra adayların eğitimleri belirli eğitim programlarına uyularak devam etmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yapılan eğitimlerde belirli bir öğrenci mevcudu gerekmektedir. 10 kişiden az sınıf oluşturulamadığı gibi 25 kişiden fazla da oluşturulamamaktadır. Eğitimler sonucunda belge almaya hak kazanan ve sektörde çalışan kişilerin listesi Aile ve Çalışma Bakanlığı web sayfasında yayınlanmaktadır.

Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi Kaç Saat

Eğitimler günlük 6 saat yapılmaktadır. 5 gün süren eğitimlerin toplam saati 30 saattir. Tamamen yüz yüze yapılan eğitimler sonucunda sınav yapılmaktadır. Bu sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı olarak kabul edilmektedir. Eğer yapılacak ilk sınavdan 70 puan alınamazsa bir sınav hakkı daha verilmektedir. Bu sınavdan da 70 puan alınamazsa eğitim hiç yapılmamış gibi sıfırdan tekrar alınmak zorundadır. Asbest söküm uzmanlığı eğitiminde bir ders süresi 45 dakikadan ibaret olup aralarında 15 dakika mola verilmektedir. Sınavdan 70 puan ve üzeri alan adaylar için bakanlık tarafından düzenlenen asbest söküm uzmanlığı belgesi verilmektedir.

Belirli bir eğitime tabi tutulan uzmanların çalışma hayatında asbest söküm çalışanlarını bilgilendirmeleri ve risk analizi yapmaları önemlidir. Uzman, sahada rehberlik görevini üstlenir ve yapılacak çalışmaları koordine eder. Buradaki esas amaç iş yapılırken sürecin devam etmesi ve tabi ki çalışanların sağlığının korunmasıdır.

Asbest Söküm Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Asbest Söküm Uzmanlığı Fiyatları

Asbest söküm uzmanlığı fiyatları denince kastedilen şey eğitim ücretleridir. Her yıl sene başında belirlenen ücretler üzerinden İSGÜM tarafından gerçekleştirilen eğitimlerin ücreti belirtilen bankalara yatırılmaktadır.

Bu eğitimler belirli bir ücret dahilinde yapılmaktadır bu ücretler her yıl Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Asbest söküm uzmanlığı ile ilgili bütün eğitim içerikleri Asbest Sökümü ile İlgili Eğitim Programlarına İlişkin Tebliğ dahilinde yapılmaktadır. Bu tebliğ 29.06 2013 tarihli 28692 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Asbest söküm uzmanları belirli sürelerde yenileme eğitimlerine katılmak zorundadır. Yenileme eğitimi her 5 yılda bir yapılmaktadır ve farklı bir programla daha kısa sürmektedir. Yenileme eğitimi 1 gün üzerinden toplam 6 saat olacak şekilde planlanmaktadır. Mevcut durumdaki asbest söküm uzmanlığı belgesine vize verilir ve bu eğitime mutlaka her asbest söküm uzmanının 5 yılda bir katılması gereklidir. Aksi takdirde bir yıl içinde eğitimi almayan kişilerin vize alamamakta ve belgesi iptal edilmektedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun