Asbestle Çalışma Konusunda İzlenecek Yollar (Yapılması Gerekenler)

Asbest solunum yoluyla insan hayatını tehlikeye sokan ve akciğer çevresinde ciddi hasar oluşturan bir maddedir. Bu madde doğada oluştuğu ve sonradan işlenerek endüstriyel olarak kullanıldığı için, çalışılırken son derece dikkatli olunması gerekir. İş güvenliği uzmanlarının gerekli önlemleri asbest söküm uzmanı, çalışanlar ve işveren ile birlikte alması, gözden bir şey kaçmasını önler. Tüm paydaşların katılımıyla alınacak önlemler silsilesi yolu ile insan hayatını riske atacak tehlikelerden de korunmuş olunur.

Asbestle çalışma konusunda izlenecek yollar temel olarak 3 bölümde incelenebilir. Asbest sökümüne başlamadan önce yapılacaklar, sökülme aşamasında yapılacaklar ve söküm işleminden sonra yapılacaklar şeklinde planlama yapıldığında her aşamada iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmış olmaktadır.

Asbest sökümünde kullanılan kişisel koruyucu donanımlar
Asbestle Calışmalarda Sağlık Ve Güvenlik Hakkında Yönetmelik
Asbestle Çalışma Yönetmeliği
Asbestle Çalışma Nedir Nasıl Olur?
Asbestle Çalışma Nedir?
Asbestle Çalışma Yonetmelik
Asbestle Çalışma Konusunda İzlenecek Yollar
Asbest söküm işine başlamadan önce yapılacaklar

Asbest söküm işine başlamadan önce yapılacaklar

Asbest söküm işlemine başlamadan önce birtakım bilgilendirmeler yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. Bunları maddeler şeklinde sıralayacak olursak;

 1. Sökülecek asbestin türü belirlenmeli ve çalışanlarla paylaşılmalıdır
 2. Söküm planı hazırlanmalı, organizasyon düzenlenmelidir
 3. İnşaat mühendisleri tarafından yıkım planı hazırlanmalıdır
 4. Çok tehlikeli sınıfta olduğu için A sınıfı İSG uzmanı tayin edilmelidir
 5. Söküm alanının risk haritası hazırlanmalıdır
 6. Söküm alanının asbestle ilgili risk planı hazırlanmalıdır
 7. Söküm alanının fotoğraflanması yapılmalıdır
 8. Asbest söküm işinde çalışacak tüm personel ile birlikte tüm sertifikalı-yetkili personelin listelemesi yapılmalıdır
 9. Asbest söküm konusunda uzman personel belirlenmelidir
 10. Tüm çalışanların sigorta girişleri yapılmalıdır
 11. Tüm çalışanların İSG eğitimleri, periyodik muayeneleri yapılmalıdır
 12. Gerekli dokümanlar asbest söküm uzmanı tarafından düzenlenmeli ve kontrol edilmelidir
 13. Asbest söküm işi ile ilgili çalışmalar ve öncesinde alınan önlemleri içeren dosya Çalışma Bakanlığının İl Müdürlüğüne teslim edilmelidir

Bu işlemler tamamlandıktan sonra Çalışma Bakanlığı İl Müdürlüğünden alınacak izinden sonra çalışmalara başlanabilir. Asbest söküm konusunda alanında uzman kişilerle çalışmak, A sınıfı İSG uzmanının önlem alması, işverenin koordinede aktif rol alması ve çalışanların fikirlerine başvurulması önemlidir. Yapılacak tüm işlemler ve uygulanacak tüm prosedürler ile ilgili resmi mevzuat elbette bulunmaktadır ancak teorik ifadelerin yanında pratikte alınacak tedbirlerin daha sağlıklı şekilde olması sağlanmalıdır. Böylece meslek hastalıkları ve iş kazalarının önüne geçilebilir.

Bu önlemlerin yanı sıra asbest söküm sahasında da bir takım tedbirler alınması gerekir. Bölgenin giriş çıkışlarının kapatılması, Tehlike ve İzinsiz Girilmez yazısının asılması önemlidir. Çalışanların hijyeni için arındırma bölümleri hazırlanmalı, çalışanları bu bölümlere girmeden söküm alanından uzaklaşmamalıdır.

asbest uzmanlari

Asbest sökümünde kullanılan kişisel koruyucu donanımlar

Asbest söküm esnasında çalışacak kişilerin kesinlikle kişisel koruyucu donanımlar sahip olması ve bunları usulüne göre giyinmesi hayati önem taşır. Bu bağlamda kullanılan kişisel koruyucu donanımlar;

 • Sızdırmaz tulum
 • Toz maskesi, FFP3 veya tam yüz maskesi
 • Sızdırmaz eldiven
 • Özel bant
 • Sızdırmaz folyo, asbest çuvalları
 • Filtreli endüstriyel toz çekme süpürgesi
 • Kimyasal sıvılar
 • İş ayakkabıları
 • Baret veya kask
 • Emniyet kemerleri
 • Güvenlik bantları
 • İlk yardım malzemeleri

Bu donanımların kullanımı elbette önemlidir ancak öncesinde risk analizi yaparak acil durum eylem planı hazırlanması da gerekir. Herhangi bir temas veya toz soluma gibi iş kazaları durumunda hangi prosedürlerin uygulanacağı önceden belirlenmelidir.

Acil durumda hangi personelin müdahale edeceği, kimin personeli hangi şekilde dışarı çıkaracağı, arındırma kabininde yapılacak işlemler, hastaneye sevk veya yerinde ilk yardım uygulamalarını kimin yapacağı, işvereni kimin bilgilendireceği gibi tüm senaryolar önceden yaşanarak olası kriz anlarına hazırlıklı olmak önemlidir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun