İşyeri Hekimliği Görevlendirme

Sağlık ve güvenliğin son derece önemli olduğu bu gibi günümüzde çeşitli iş yerleri, iş yeri kapsamında iş yeri hekimlerini barındırmalıdır. Buna göre iş yeri hekimi görevlendirme için firmalar girişimlerde bulunmalıdır. Nitekim çalışan sağlığının çok daha iyi olması ve neticesinde çeşitli hastalıkların da önlenmesi adına iş yeri hekimine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Sizler de bir firma sahibi iseniz ve bünyenizde birçok işçiye görev veriyorsanız bu işçilerin sağlık ve güvenliklerini garanti altına almak amacıyla iş güvenliği uzmanlarına ve iş yeri hekimlerine de firma içerisinde görev vermeniz gerekmektedir.

general osgb banner

İşyeri Hekiminin Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri

İş yeri hekiminin nitelikleri, görev, yetki ve yükümlülükleri de tıpkı iş güvenliği uzmanlarının görevlerine benzemektedir. Ancak en temel ayrım ise iş yeri hekimlerinin olmuş kazalara karşı çalışan kişiler üzerinde tedaviler uygulamasıdır. Hastaneye gitmeden önce kontrollerin sağlanması ve ön tedavinin yapılması adına iş yeri hekimlerine fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Buna göre iş yeri hekimlerinin çeşitli sorumlulukları şunlardan oluşmaktadır:

İşyeri Hekiminin Yetki ve Yükümlülükleri
İşyeri Hekimliği Görevlendirme
İşyeri Hekimliği Görevlendirme Süreci
İşyeri Hekimliği Nitelikleri Görev, Yetki ve Yükümlülükleri
İşyeri Hekimliği Nitelikleri Görev, Yetki
İşyeri Hekimliği Görev, Yetki ve Yükümlülükleri
İşyeri Hekimliği Yükümlülükleri
İşyeri Hekimliği Yükümlülükleri Nelerdir?

  • İş yeri kapsamında oluşabilecek hastalıklara karşı önlemler almak,
  • Kazalara karşı önlemler almak,
  • İşçilere bu konularda eğitim vermek,
  • Kazaya uğrayan ya da yaralanan işçilere müdahalede bulunmak,
  • İleri seviyede yaralanmalara karşı ön müdahalede bulunmak ve hastaneye yönlendirmesini yapmak.

Bu gibi sorumlulukları üstlenmesi gereken iş yeri hekimlerinin firmalarda yer alması gerekmektedir. Buna göre çeşitli firmaların sahipleri de iş yeri hekimleri için özellikle hassas davranmaları gerekmektedir. Çünkü bir firma yöneticisi işçi sağlığını ve güvenliğini sonuna kadar düşünmelidir. Bu kapsamda iş güvenliği uzmanlarına ve iş yeri hekimlerine ihtiyaç duymalıdır.

İşyerinde Çalışanların Sağlığının Geliştirilmesi Amacı?

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Kapsamında Çalışanların Sağlık Gözetimi

Firmalarda iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında çalışanların sağlık gözetimi gerek iş güvenliği uzmanları gerek iş yeri hekimleri gerekse de firma yöneticileri tarafından sağlanmalıdır. Bu kapsamda hem çalışanların sağlıklarının garanti altına alınması hem de güvenliklerinin sağlanması açısından başta firma yöneticileri olmak üzere çeşitli birimler de sorumluluk almalıdır. Çalışan sağlık ve güvenliğini gözetmek açısından iş yeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve firma yöneticilerinin bir arada olması da gerekmektedir.

İşyerinde Çalışanların Sağlığının Geliştirilmesi Amacı?

İş yerinde çalışanların sağlığının geliştirilmesi amacı ile iş yeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları görevlendirilebilir. Çünkü bu gibi kişiler, elde ettikleri bilgi ve birikimden kaynaklı olarak çalışanların sağlıklarını garanti altına alınması için çeşitli yöntemler de izlemektedir. Bu noktada özellikle firma yöneticilerinin daha hassas davranması da gerekmektedir. Çünkü firma yöneticileri onay verdiği taktirde iş yeri hekimi ya da iş güvenliği uzmanları göreve çağrılacak olup çalışanların sağlık ve güvenlikleri de garantiye alınacaktır. Bu kapsamda sizlerin de ihtiyaçlarına göre bu kişi ya da kişilerle iletişime geçmenizde oldukça fayda vardır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.